Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo?

Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmoJak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo?

Ostatnio pisałem o tym jak zarobić szybko kasę na blogu postawionym na wordpressie ale wiem, że jest liczna grupa osób która na początku swojej przygody z blogowaniem zadaje sobie pytanie jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo.Sam miałem taki dylemat i postanowiłem teraz o tym napisać. Jest kilka ciekawych platform do darmowego blogowania jak np.blox, Bloog.pl, Blog. onet.pl czy tym podobnych. Inna kwestia to jaki cel przyświeca Ci w blogowaniu. Bo nawet jeżeli nie od razu ale w przyszłości zamierzasz poważnie i w pełni profesjonalnie działać w internecie to z takimi darmowymi platformami daleko nie zajdziesz. Dlatego nie polecam tego.

Wobec tego jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo?

Do wyboru przedstawiam Ci dwie platformy. Według nie tylko mnie najbardziej popularne i funkcjonalne. Pierwszą z nich jest platforma blogowa wordpress.com którą tu opiszę gdyż jest zdecydowanie lepsza niż druga z tych platform blogger.com. Platforma wordpress.com daje bardzo duże możliwości konfiguracji, cały czas się rozwija. Jest popularna w związku z czym łatwo o pomoc w kwestiach technicznych.

System wordpress jest łatwy w obsłudze i ma wiele darmowych dodatków. Jego instalacja przebiega automatycznie. Ogromnym plusem wordpress.com jest to że gdybyś chciał właśnie w przyszłości zrobić profesjonalnego bloga na własnej domenie (dlaczego własnej napiszę w kolejnym wpisie) to możesz przenieść całą treść bloga na platformę wordpress.org, inaczej mówiąc zaimportować wszystkie dane.

Rozpatrując za i przeciw jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo weź pod uwagę że platformy typu blox czy blogger nie dają takiej możliwości. I cała Twoja praca (para) pójdzie w gwizdek. Jeżeli chodzi o platformę blogger.com to jest bardzo popularna z racji tego iż jest to produkt Google. Jest łatwa w obsłudze, pozwala na ustawianie własnych reklam czy kolorów tła ale ma drugą bardzo istotną wadę. Jest dość toporna pod kątem pozycjonowania strony czy bloga, a przecież chciałbyś aby Twój blog był wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Najlepiej na pierwszej stronie, prawda?. Innym określeniem tej czynności jest w skrócie SEO.

Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo (na platformie wordpress.com)?

Pierwszą czynnoscią którą robisz to wchodzisz na stronę wordpress.com  i klikasz na Get Started jak na zdjęciu poniżej:

Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo na wordpress

Następnie wypełniasz wymagane pola czyli podajesz adres e-mail, wybierasz login(username), podajesz hasło (password) i bardzo ważne, wybierasz adres (nazwę) domeny bloga. A ponieważ w tym przypadku blog ma być darmowy zostawiasz w adresie końcówkę wordpress.com jak na zdjęciu poniżej:

Jak założyć bloga na wordpress za darmo

Następnie przewijasz stronę i na dole klikasz na Create blog (za free) jak poniżej na foto:

Gdzie najlepiej założyć bloga?

Następnie na podanego maila przychodzi informacja o potwierdzenie maila i aktywacji bloga. Ale UWAGA jeszcze nie robisz tej aktywacji. Najpierw na karcie na której zakładasz bloga otwiera się strona jak poniżej gdzie ustawiasz tylko język polski (nr1) i następnie zatwierdzasz na dole Next Step(nr2) jak na foto poniżej:

Ustawianie języka polskiego na darmowym blogu wordpress

Zostaniesz przekierowany na stronę gdzie wybierasz szablon na swojego darmowego bloga wordpress wykonując kroki w kolejności jak na foto poniżej. Klikając w wybrany szablon instalujesz go, zwróć tylko uwagę, że niektóre szablony są płatne:

Instalacja darmowej skórki na bloga wordpress

Następnie przeklikniesz przyciskiem Next Step kolejne kroki 3,4 i 5 aż ukarze Ci się strona jak poniżej z komunikatem abyś potwierdził maila i aktywował bloga:

Potwierdzenie maila do zatwierdzenia darmowego bloga wordpress

Dopiero wtedy przejdziesz na swoje konto mailowe i potwierdzisz maila aktywując blog jak na foto poniżej:

Potwierdzenie maila do aktywowania darmowego bloga wordpress

Po zatwierdzeniu maila przenosi Cię automtycznie na bloga i tam robisz jeszcze konfigurację jak na zdjęciu poniżej:

Ustawienia darmowego bloga wordpress

Po kliknięciu przenosisz się do kokpitu swojego bloga gdzie w moim przypadku zawsze będę się do niego logował z adresu http://zdobregoserca.wordpress.com/wp-admin/ a w Twoim będzie to:

nazwatwojejdomeny.wordpress.com/wp-admin/

tak zawsze będziesz się logować do kokpitu bloga i tam klikniesz zgodnie z poniższym zdjęciem aby ustawić jeszcze raz język polski:

Ustawianie języka polskiego na darmowym blogu wordpress

Przewijasz stronę w dół i postępujesz zgodnie z krokiem 1 i 2 jak na foto poniżej:

Ustawienie języka polskiego na darmowym blogu wordpress

Teraz możesz już dodawać nowe wpisy, strony lub bawić się ustawieniami jak na zdjęciu poniżej. Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy bo np. nie wyświetla Ci się prawidłowo język polski w kokpicie (może czasem tak się zdarzyć) to zawsze możesz skorzystać z pomocy supportu. Możesz się również skontaktować ze mną. Ewentualnie wejść na jedna z grup o wordpressie na Facebooku. Tam na pewno dowiesz się wiele o ustawieniach wordpressa.

Kokpit w wordpress.com
Jeżeli choć trochę pomogłem Ci w podjęciu decyzji jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo to zostaw komentarz 🙂

3 comments on “Jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo?

  1. Zanim założymy bloga trzeba się zastanowić nad tym do czego chcemy go używać. Jeżeli zamierzamy zarabiać na blogu i to jest jednym z naszych głównych celów, to trzeba się zastanowić czy jednak nie warto zainwestować kilkadziesiąt złotych. Mimo, że na darmowego bloga nie musimy wydawać kasy, to ma on dużo większe ograniczenia niż blog na własnym hostingu.
    Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Perfekcjonizm – zÅ‚ota kula u nogi w zarabianiu przez internetMy Profile

  2. Która z darmowych platform blogowych umożliwia edycję skórek w jak największym stopniu?
    Testowałem blox ale tam jest lipnie.

    • Według mnie na platformie wordpress.com tak jak napisałem we wpisie.Ale to moja subiektywna opinia,nie jestem nieomylny więc ktoś inny może mieć inne zdanie.Trzeba mieć na uwadze też to że jak coś darmowego to czegoś brakuje w jednej skórce a w innej znowu jest ale znowu czegoś innego nie ma.Lecz można sobie dopasować dobrą skórkę,dopasowaną do swoich potrzeb tylko zabiera to po prostu trochę czasu.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge