Wiele osób początkujących zastanawia się gdzie najlepiej założyć bloga. Temat ten poruszyłem już w innym wpisie jak i gdzie najlepiej założyć bloga za darmo. Uznałem za konieczne aby temat rozwinąć.
Tak jak zaznaczyłem we wspomnianym wpisie trzeba zastanowić się czy wybrać hosting płatny czy darmowy. Dotyczy to również Twojej domeny czyli “kawałka” miejsca w Internecie. Który będzie lepszy? Obie opcje mają zarówno wady jak i zalety. Twoja decyzja jako potencjalnego użytkownika powinna opierać się na racjonalnych przesłankach i być uzależniona od konkretnych korzyści których oczekujesz. Wobec tego przeanalizujmy opcję darmową i płatną.
Gdzie najlepiej założyć bloga-opcja darmowa
Plusy
- Najważniejszy plus jest taki, że nie płacisz za hosting.
- Na niektórych platformach łatwość konfiguracji bloga
Minusy
- Na darmowym hostingu denerwujące mogą być reklamy gdyż firma która daje usługę za darmo musi na czymś zarabiać. Często są to reklamy konkurencji co oczywiście nie jest dla Ciebie korzystne gdyż często mogą być powiązane z Twoją branżą
- Kolejna sprawa to ilość miejsca na dysku, może być mocno ograniczona co przy rozwoju Twojej strony czy bloga spowoduje problemy
- Następne punkt to ograniczenie bazy danych co przy coraz większej zawartości treści na blogu (filmy,zdjęcia) może spowodować że tego miejsca może zabraknąć
- Transfer to kolejny czynnik który musisz uwzględnić przy rozważaniach gdzie najlepiej założyć bloga. Transfer jest to zużycie na Twoim serwerze które postępuje wraz z odwiedzinami strony czy bloga. Jeżeli tych odwiedzin będzie coraz więcej, a tak przecież zakładasz to transfer będzie wzrastał. W darmowych opcjach transfer jest mocno ograniczony i w końcu może go zabraknąć. Zanim się zorientujesz możesz mieć zablokowaną stronę czy bloga.
- Inną ważną sprawą, zwłaszcza dla firm jest liczba kont pocztowych. Może być ograniczona na takim darmowym hostingu, choć w tym przypadku zdarza się to rzadziej. Niemniej też trzeba na to zwracać uwagę, gdyż nawet niewielka firma może potrzebować wielu kont np.30-tu a nie jedno.
- Następnym problemem jest ograniczenie zamieszczania niektórych typów plików. Akurat może nie jest to bardzo ważne, ponieważ można tą niedogodność ominąć, lecz jeśli nie jesteś obeznany dobrze z techniką komputerową to może to być dla Ciebie kłopot. Dlatego nie wszystkim takie rozwiązanie odpowiada.
- Zastanawiając się gdzie najlepiej założyć bloga koniecznie powinieneś rozważyć kwestię udostępniania Twoich danych osobowych. Wiadomo, że jeżeli dostajesz coś za darmo to firma żąda od Ciebie dużej ilości dość precyzyjnych danych typu: zainteresowania, przedział osiąganych dochodów itp. i buduje w ten sposób bazę danych. Potem do tej bazy danych wysyłane są reklamy czy jakiś inny mailing. Nie każdy lubi ciągle dostawać od coraz to nowych firm różne oferty.
Gdzie najlepiej założyć bloga-opcja płatna
Minusy
- Jedynym minusem jest to że trzeba zapłacić, ale jak się okazuje nie są to kwoty znaczące. A jeżeli dobrze poszukasz to za symboliczną kwotę możesz mieć w pakiecie z hostingiem wszystkie niezbędne narzędzia internetowe, takie jak autoresponder do automatyzacji budowy listy adresowej i wysyłki maili do listy, hosting video i system tworzenia video oraz dostęp do wiedzy która kosztuje tysiące złotych.
Plusy
- Brak natrętnych, wyświetlających się reklam
- Miejsce na dysku tutaj również jest ograniczone ale z reguły tego miejsca jest wystarczająco dużo do prowadzenia nawet rozbudowanego bloga. A w razie potrzeby bez problemów możesz tego miejsca na dysku dokupić.
- Podobnie jest z transferem danych, przyznany limit jest zdecydowanie większy niż w darmowym hostingu i również w razie potrzeby można go zwiększyć bez problemów.
- Nielimitowana ilość baz danych choć w pojedynczych przypadkach może zdarzyć się inaczej dlatego warto wcześniej to sprawdzić.
- Najczęściej jest nielimitowana ilość kont e-mail
- Nielimitowana ilość subdomen
- Twoje dane są bezpieczne i nie są przekazywane do żadnej listy adresowej
Gdzie najlepiej założyć bloga-podsumowanie
Rozważając gdzie najlepiej założyć bloga czy stronę www powinieneś wziąć pod uwagę, że większość argumentów jest za tym aby postawić bloga na płatnym hostingu i domenie. Tym bardziej że obecnie ceny mają drugorzędne znaczenie. Ponieważ są już na tak atrakcyjnych poziomach, że liczy się to co dodatkowo dostaniesz do hostingu.
Co wolisz? Goły hosting czy za tą samą kwotę pełny zestaw kluczowych narzędzi?! Które są niezbędne do skutecznego promowania Twojego bloga czy innego biznesu. A do tego Program Partnerski dzięki któremu masz hosting i narzędzia za darmo. Oczywiście do tego jest support czyli wsparcie techniczne, ale to normalne.
Jeżeli na poważnie chcesz zaistnieć w Internecie i działać długoterminowo to wydaje się że inwestycja kilkunastu złotych miesięcznie jest warta tego. Dlatego płatny hosting jest tym miejscem gdzie najlepiej założyć bloga.
Według mnie płatny hosting jest koniecznością jeżeli chce się zarabiać przez internet, ograniczenia na darmowym blogu są zbyt duże w tej kwestii. Jednak jeżeli ktoś chce prowadzić bloga hobbystycznie, to może użyć darmowych narzędzi.
Hubert Oleszczuk ostatnio opublikował…Marzenia o zarabianiu przez internet – czy sÄ prawdziwe
Nie zgadzam się z Tobą. Wg mnie nawet prywatne blogi nie powinny być prowadzone na darmowych platformach. Mało tego – prywatne TYM BARDZIEJ nie powinny, bo wówczas w pewien sposób oddajesz teksty/zdjęcia firmie oferującej hosting. Niby są Twoje, ale oni mają do nich dostęp, a skoro utrzymanie domeny+serwera to kilkadziesiąt złotych rocznie, to chyba nie ma sensu przed tym uciekać.
Opcja darmowa powinna być wybierana tylko przez osoby niedoświadczone, zaczynające z tworzeniem stron, jak już myślimy o czymś poważniejszym powinniśmy zainwestować troszkę pieniędzy i wybrać coś własnego 😉
Łukasz ostatnio opublikował…Skracanie linków w adf.ly
Dokładnie, jeśli podchodzisz poważnie do prowadzenia bloga, a zwłaszcza wtedy, gdy ma to być pomysł na e-biznes (choćby i przychód grał rolę drugorzędną) to inwestycja w płatny hosting jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Jak już, to robić to porządnie. Rejestracja domen jest zresztą często nawet darmowa, a płacić trzeba dopiero po roku, przedłużając umowę. Oczywiście zyskują na tym głównie firmy hostingowe, ale dla początkujacego bloggera / e-biznesmena takie rozwiązanie jest też ok.
Nie no jak zakładasz bloga za darmo, to bezprecedensowe, że tylko na blogspocie. Ja również bym zastanawiała się na wyborem własnej domeny. Nie tylko ze względu na fakt, łatwości zarządzania zmianami ale również na profesjonalny wygląd.
Uważam, że więcej zalet ma jednak płatna opcja. Zwłaszcza, że osoby, które nabiorą doświadczenia w prowadzeniu bloga to prędzej czy później i tak wybiorą płatne wersje, więc po co się męczyć i tracić czas?
Wojtek | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ostatnio opublikował…Zwyczajne i nadzwyczajne zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Po mojej głowie ostatnio chodzi myśl o założeniu bloga i widzę, że mając tyle rożnych opcji do testowania będę musiał w końcu usiąść i zacząć pisać, szczególnie, że tak jak pokazujesz jest to niemal dziecinnie proste 🙂
Uważam, że opcja darmowa to dobra propozycja dl;a zaczynających przygodę z pisaniem własnego bloga. Należy się zastanowić, czy jest sens płacić za pisanie bloga. Co prawda na blogu można też zarabiać, ale to już inna kwestia. Jedno, co na pewno można powiedzieć, to jeśli mamy swoją domenę, jesteśmy poważniej traktowani przez innych.
Marek ostatnio opublikował…Gdzie ubezpieczyć samochód?
Sam zaczynałem z opcją darmową, jednak szybko się zniechęciłem, jak okazało się, że nie mogę reklamować produktów. Na szczęście nie musimy tak dużo płacić za założenie bloga, większym problemem są chęci, których czasem brakuje.
Mateusz11 ostatnio opublikował…Klient, jak się z nim obchodzić, jak go pozyskać na stałe?
Darmowa opcja cieszy wyłącznie na początek i polecam ją tylko osobom piszącym dla siebie. Jeśli myślicie o jakimkolwiek zmonetyzowaniu bloga, czy umieszczenie reklam firm albo produktów ta wersja hostingu nie jest dla was. I jesteście w 100% zależni od administratora, który za nawet najdrobniejsze potknięcie może zamknąć waszego bloga zasłaniając się skomplikowanym regulaminem. To jak sprzedaż na Allegro, a nie poprzez własny sklep.